אספר לכם איך התגלגלתי והפכתי לזמרת.

במשך 14 שנים הייתי מחנכת ומורה לתנ"ך וגיאוגרפיה בבית הספר התיכון "בויאר" בירושלים. נכון הוא שבמהלך השנים שרתי. הייתי זמרת בלהקת הסטודנטים של דן בירון, ואפילו סולנית של מקהלת אורטוריו הירושלמית, אך היה לי מובן מאליו שההוראה היא העתיד שלי, עד השבתון השני. היו לי אז כבר חמישה ילדים (השישי נולד כעבור שנתיים) וההשקעה העצומה בבית הספר מול הרצון להתמסר לבית היו קשים לי. ואז אמר לי אבנר:

"אל תחזרי להוראה. עשי את מה שאת באמת אוהבת!" וכך במילים אלה שלף אותי מבית הספר והעמיד אותי על הבמה.

 

זה היה מפתיע, גיליתי ששנות ההוראה פיתחו בי חוסן בפני "אימת הקהל", ושמחתי לגלות שאנשים נהנים ושמחים להקשיב לי. יצרתי במשך עשרים השנים האחרונות, למעלה מעשרים מופעי יחיד. רובם מופעים בהם מככבים שירי ארץ-ישראל, אך משולבים לעיתים בשירים מקוריים שלי. 

התמחיתי בתולדות הזמר העברי ויצרתי את הקורס "הזמר העברי – יומן מסע" אותו לימדתי ב"מכון מגיד" מייסודה של האוניברסיטה העברית, ב"מכון אבשלום", וביחד עם מורה הדרך האגדי, בני פרנקל, את הקורס " מטייל ושר" - אני עם תולדות הזמר בכיתה, ובני בסיורים מזמרים ברחבי הארץ, מול מורים משתלמים בת"א אשדוד ובאר-שבע. 

גיליתי את הטעם המיוחד של מופע הסובב סביב נושא ובו שילוב מרגש, מעניין ולפעמים גם מפתיע בין שירים וסיפורים. 

התפישה האמנותית הזו מהווה גם בסיס למופעים המוזמנים לאירועים מיוחדים: כנסים מצד אחד, או מופעים אישיים במסיבות יובל מצד שני.

 

כאשר שואלים אותי מהו המופע אותו אני אוהבת במיוחד, אני מתקשה לענות. כל המופעים נוצרו מתוך התבוננות פנימית, בכולם יש מגע מאד אישי. אך מופע אחד מיוחד בעיני, המופע "רחל" - סיפור חייה ושיריה של רחל המשוררת.

המופע התארח לפני שנים ב"פסטיבל מספרי סיפורים", ומאז אני נודדת איתו בכל רחבי הארץ, מקרית שמונה ועד מצפה רמון, מאות פעמים במהלך השנים, ואני שמחה מאד בכל פעם כשמישהו מבקש את המופע הזה.

 

עם השנים, הנדודים האלה ברחבי הארץ כשאבנר לצידי והגיטרה בידי, עייפו אותנו. ואז עלה בליבנו הרעיון להפוך את מרפסת ביתנו לתיאטרון קטן. מזה כמה שנים מוקד הפעילות שלי הוא בעיקר בבית.

קהל מגיע אלינו אל המרפסת בימי שישי בבוקר, ליהנות ממופע איכותי, מהנוף המשגע של עמק איילון, ומכיבוד איכותי שאנחנו מכינים במו ידינו...

אני מארחת קבוצות מטיילות המגיעות לאזורנו, אזור מבואות ירושלים, למופע עם כיבוד קל. המופע משתלב ביום הטיול והופך אותו ליום מיוחד.

לפני שנתיים הקמתי את מועדון האומנים האזורי "אמני ההר", ואני תמיד שמחה להמליץ לאורחי לאן עוד כדאי ללכת ואת מי לבקר.

 

אשמח להגיע אליכם למופע, ואשמח גם לראותכם בין אורחי. אתם מוזמנים להצטרף למכותבי ולקבל מידע על המופעים השונים.

 

                                                         להתראות

                                                                                                                  יעל

 

 

מתוך "ספר הרעיונות הגדול" בעריכת עידית שכטר- פייל, הוצאת ידיעות אחרונות.
 

"יעל בדיחי, אישה שהזמרה היא ייעודה, אספה את כל אותם "סיפורים מאחורי השירים" וכיום היא משבצת אותם למען הקהל שלה.

בעצם, מדובר בשירה הנמצאת תחת זכוכית מגדלת, זו הרצאה מזמרת שבסופה אתה יודע יותר, ובנוסף לכך שרת המון, וכבונוס זכית במצב רוח טוב וסף רגישות גבוה, כי כל השירים הללו הוציאו ממך דברים שהיו שם ורק חיכו להתפרק.

יעל עורכת את המופעים הללו באהבה גדולה, והשמחה וההתפעלות שלה מן השירים פשוט מדבקות. על עצמה היא אומרת כי כאשר היא עומדת מול קהל, היא מרגישה איך יוצאת מן הלב שלה, כמו חוט, אנרגיה רגשית אל האנשים וכך היא מצליחה להביא אותם לידי התרגשות שפעמים רבות מסתיימת בדמעות של ממש"

 

לעדכונים על המופעים במרפסת הרשמו -